Törökország szombaton bejelentette, hogy a tervezettnél tovább, november 29-ig végez kutatásokat földgázkincs feltárására az Oruc Reis török kutatóhajó a Földközi-tenger keleti medencéjében, a görögországi Rodosz szigetétől délre eső területeken. Az Oruc Reis november 23-án fejezte volna be a munkát. A török döntés várhatóan tovább fokozza a feszültséget Athén és Ankara között. A görög külügyminisztérium illegálisnak nevezte a török lépést, amely szerinte akadályozza a párbeszédet és az EU-török viszony javulásának lehetőségét.
Az elmúlt években több part menti ország, így Görögország, Ciprus, Törökország, Egyiptom és Izrael is szemet vetett a Földközi-tenger keleti medencéjében felfedezett, nagy kiterjedésű földgázmezőre. A törökök számos feltáró fúrást végeztek, amivel kiváltották a térség országainak haragját. Az Európai Unió állásfoglalása szerint a török kutatások sértik a nemzetközi jogot. Athén szerint az Oruc Reis olyan vizeken végez feltárást, amelyeket Görögország saját különleges gazdasági övezetének tekint. A török kutatóhajó augusztusban és szeptemberben már végzett energetikai feltárást a Földközi-tenger keleti medencéjében. Szeptember közepén visszatért ugyan a törökországi Antalya kikötőjébe, amit a görög kormány „pozitív lépésnek” minősített, de aztán októberben Ankarában bejelentették, hogy ismét kifut az Oruc Reis a Földközi-tengerre.
Eközben Recep Tayyip Erdogan török elnök párbeszédre szólította fel az Európai Uniót. Erdogan leszögezte: Európában képzeli el országa jövőjét, és Törökország szorosabb együttműködésre törekszik barátaival és szövetségeseivel. Az Európai Unió november elején egy évvel meghosszabbította a Törökország ellen tavaly létrehozott szankciós keretrendszert, és további büntetőintézkedéseket helyezett kilátásba. A 2021. november 12-ig érvényben maradó korlátozó intézkedések lehetővé teszik azoknak az embereknek és szervezeteknek a szankcionálását, akik vagy amelyek felelősek a Ciprus közelében folyó fúrási tevékenységekért, illetve korlátozó intézkedéseket helyez kilátásba a velük kapcsolatban álló emberekkel vagy szervezetekkel szemben is. A szankciók emberek esetében az unió területére való beutazás tilalmát és a vagyoni eszközök befagyasztását, szervezetek esetében pedig a vagyoni eszközök befagyasztását foglalják magukban. Emellett az uniós állampolgároknak és szervezeteknek tilos pénzeszközöket a jegyzékbe vettek rendelkezésére bocsátani.